TYM Hakkında

Y.Mim. Ayhan Ertuğrul’ un 1986 yılında Tasarım Yapım Merkezi Mimarlık ve inşaat Ltd. Şti. adıyla kurduğu firma, mimari proje uygulamaları, kaba ve ince inşaat ,dekorasyon uygulamaları, taahhüt ve danışmanlık hizmetleri gerçekleştirmektedir. Gelişen teknoloji ve çağın ihtiyaçları doğrultusunda altyapısını güçlendiren TYM Mimarlık, yıllık ortalama 5000 m2 tasarım ve uygulama kapasitesine ulaşmıştır. TYM Mimarlık’ ın faaliyetleri içinde fabrika inşaatı, ofis yapıları ve konut yoğunlukta olup, fuar stantları da yapılmaktadır. Firmanın proje grubu eski eser, toplu konut ve çeşitli sosyal amaçlı yapı projeleri üretmekte ve yurtdışı fikir projesi yarışmalarına katılmaktadır.TYM Mimarlık katıldığı yarışmalar ile birçok ödül kazanmıştır.Bunların arasında;İstanbul Bağcılar Belediyesi Binası Mimari Proje Yarışması’nda 1.Mansiyon (1998),Kosgep Mimari Proje Yarışması’nda 1.Mansiyon (E. Sorgucu ile-1998),Ankara Büyükşehir Belediyesi Mimari Proje Yarışması’nda 3.Mansiyon (E. Sorgucu ile-1992),Cem Evi Mimari Proje Yarışma’nda Satınalma (1997),İstanbul Fatih Belediyesi Davetli Mimari Proje Yarışması’nda 1.lik ödülü (N. Duranay ile-1986),Yozgat Belediye Başkanlığı Ticaret,Kültür ve Sanat Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması’nda Satınalma (2008),Yozgat İl Genel Meclisi-İl Özel İdare Binası ve AVM Ulusal Mimari Proje Yarışma’nda 2.Mansiyon (2011) bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra, TYM Mimarlık 2018 yılında İstanbul’da ,sehpa modelleri,abajur modelleri ve ev aksesuarları kategorilerinde hizmet veren ,bir tasarım stüdyosu olan Zade Design’ı kurdu.

Zade Design bir tasarım ve üretim projesidir. Kendiliğinden var olan ve insan etkinliğinin dışında kendini sürekli olarak yeniden yaratan ve değiştiren, canlı ve cansız nesnelerden oluşan doğadan ilham alarak seri üretim ve sıradanlığa karşı durur.Bu yüzden ürünleri her zaman kişiye özeldir.

TAKIM

AYHAN ERTUĞRUL

Y.Mimar/Kurucu
İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık
İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimari Tasarım Yüksek Lisans

1958 yılında doğdu. 1978 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde başladığı mimarlık eğitimini 1982 yılında tamamladı.1984 yılında başladığı lisansüstü eğitimi 1986’da bittirdi. Aynı yıl başladığı doktora eğitimini tez hazırlığı safhasında eksik bıraktı. 1986 yılından beri kurucusu olduğu Tasarım Yapım Merkezi Mimarlık bünyesinde proje, proje ve uygulama işlerine devam ediyor. Mimarlar Odası ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) üyesidir.

“Mimarlık eylemini, pratik ve kavramsal olarak yaşadığımız dünyanın değişen koşullarına bağlı olarak daima farklı (değişken) algıladım ve yorumlamaya çalıştım. Karmaşık kent yapısı tasarımda ve uygulamada olgunlaşmış bir sadeliği zaman tasarrufunu yıkmakta gerektirmektedir. Kentsel yaşamın kural tanımayan hızı, tasarımda da kuralları daha organik (amorf) formlara doğru bizi itmektedir. Tasarım anlayışı geçmişi ve geleceği değil o anı yakalamak üzerine kurgulanıyor. Bu nedenle tasarımda fleksibilite ve ekonomiklik dönemin tasarım anlayışının temelini oluşturmaktadır. Evrensel malzeme üretimi yerelliği tehdit etmekte ve tasarımda global dil oluşmaktadır. Bu süreç bilmediğimiz ama mutlaka olacağına inandığımız bir zamana kadar bizi etkilemeye devam edecek ve yeni sentezlere ulaşacağız.”

NADİRE ERTUĞRUL

İç Mimar

1975 yılında İstanbul’da doğdu.Bahçeşehir Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden 2013 yılında üniversite birincisi olarak mezun oldu.1993 yılından bu yana eşi Y. Mimar (İ.T.Ü) Ayhan Ertuğrul ile beraber mimarlık,iç mimarlık ve mobilya tasarımı alanlarında üretimini sürdürmektedir.

Tasarımı ‘fayda’ kavramıyla nitelendiriyor.İyi düşünülmüş, yalın,fonksiyonel,sağlam,estetik ve kimlikli tasarımlar üreterek ,dünyanın sürekli değişen koşullarında faydalı tasarımların kullanıcılarla anılarının bir parçası olmayı hedefliyor.

Seri üretim ve sıradanlığa karşı durduğu için 2018 yılında Zade Design’ı kurdu.

 

ÖDÜLLER

2011
2.Mansiyon
Yozgat İl Genel Meclisi-İl Özel İdare Binası ve AVM Ulusal Mimari Proje Yarışması

2008
Satınalma
Yozgat Belediye Başkanlığı Ticaret,Kültür ve Sanat Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması

1998
1.Mansiyon
Bağcılar Belediyesi Binası Mimari Proje Yarışması

1998
1.Mansiyon
Kosgeb Mimari Proje Yarışması (E. Sorgucu ile)

1997
Satınalma
Cem Evi Mimari Proje Yarışma

1992
3.Mansiyon
Ankara Büyükşehir Belediyesi Mimari Proje Yarışması

1986
1.lik ödülü
İstanbul Fatih Belediyesi Davetli Mimari Proje Yarışması (N. Duranay ile)